Tematyka wykładów teoretycznych

Tematyka wykładów teoretycznych

Tematyka wykładów Akademii Bezpiecznej Jazdy.

Akademia może zorganizować dla Państwa wykład na terenie całego kraju według podanej tematyki.

1.Technika prowadzenia samochodu. Przygotowanie do treningu praktycznego na torze. Omówienie prób praktycznych oraz zasad bezpieczeństwa podczas zajęć. Hamowanie. Analiza sił działających na pojazd w trakcie hamowania, sposoby hamowania a ich skuteczność. Prędkość a droga hamowania. Hamowanie na śliskich nawierzchniach, charakterystyka poślizgu, hamowanie jednostronne. Hamowanie z ABS. Rozkład sił działających na auto w trakcie ruszania i zwalniania. Pokonywanie zakrętu. Rozkład sił działających na auto podczas pokonywania zakrętu. Czynności przygotowawcze przed wejściem w zakręt. Pokonywanie zakrętu, hamowanie na zakręcie, hamowanie na śliskich nawierzchniach. Utrzymanie właściwego stanu technicznego pojazdu. Niebezpieczeństwa związane z nagłym pojawieniem się przeszkody na drodze (wtargnięcie na jezdnie zwierząt itp.) Zagrożenia związane z porami roku i strefą klimatyczną

 2. Pierwsza pomoc – ćwiczenia z pierwszej pomocy przedlekarskiej. Zasady zachowania i działania na miejscu wypadku. Reanimacja na fantomach. Zasady zabezpieczenia miejsca wypadku

3. Analiza wypadków drogowych na materiałach video.
Przepisy i ich interpretacja. Przyczyny powstawania wypadków i  ich analiza na materiałach video. Taktyka jazdy samochodem. Prawne skutki spowodowania i uczestnictwa w wypadku drogowym.

4. Charakterystyka wypadków drogowych w firmach.
Są dwa style jazdy; w pracy i cywilny z rodziną na „pokładzie”. Są też dwie całkowicie różne grupy zachowań kierowców i zagrożeń z tym związanych. Ilustrowany zdjęciami i filmami wykład na temat tych zagrożeń otwiera oczy na wiele na problem wypadków firmowych. Kto powoduje najwięcej wypadków w firmie , gdzie do nich najczęściej dochodzi, w jaki sposób, jakie błędy popełniamy najczęściej i najważniejsze pytanie , dlaczego?

 5. Taktyka bezpiecznej jazdy
5 punktów, „kluczy bezpieczeństwa”, o których należy pamiętać jadąc samochodem aby zminimalizować ryzyko wystąpienia sytuacji niebezpiecznej a nawet wypadku.
Nauka rozpoznawania zagrożeń drogowych, dostosowanie stylu jazdy do warunków drogowych, zbieranie informacji o drodze, czytelność zachowań, dobór bezpiecznej odległości. Unikanie ryzyka, minimalizowanie skutków na każdym etapie sytuacji zagrożenia Ćwiczenia na materiałach zdjęciowych z umiejętności przewidywania zdarzeń drogowych.

 6. Ecodriving –  Zasady oszczędnego stylu jazdy. Eco-Driving to filozofia jazdy redukująca koszty eksploatacyjne i dbająca o nasze środowisko naturalne. To mniejsze zużycie paliwa i podzespołów, mniej hałasu i mnie spalin. Stosowanie Eco-Driving’u pozwala obniżyć koszty transportu do 15%. Obejmuje, zasady obniżania zużycia paliwa poprzez odpowiednie operowanie pedałem gazu, specyficzną zmianą biegów, utrzymywanie i wykorzystywanie odpowiedniego momentu obrotowego( moc /moment obrotowy), ekonomiczne uruchamianie silnika,  ruszanie , postój, przyspieszanie .

7. Zasady bezpieczeństwa używania nawigacji samochodowej

 

« Wróć do listy